Apmeklē mūs arī šeit:
Ziedojumiem bankā:
DZĪVNIEKU AIZSARDZĪBAS BIEDRĪBA „ĶEPU-ĶEPĀ”
Ziedojuma konts: LV37HABA0551030617983
Reģistrācijas numurs: 40008176673
BIC/swift kods: HABALV22
PayPal ātrais maksājums:
PayPal.Me/kepukepa
paypal: dzab_kepukepa@inbox.lv
Jelgavas novads,
Salgales pagasts,
«Rēvici»
Pamazām cilvēku atbildība pret saviem mājdzīvniekiem uzlabojas, taču Bauskas novada pašvaldības policijas sniegtā informācija par patversmē nogādātajiem kaķiem un suņiem liecina, ka mūsu vidū joprojām ir bezrūpīgi saimnieki, kas mājdzīvnieku turēšanas noteikumus neievēro.
2024. gada pirmajos astoņos mēnešos patversmē nogādāti 153 dzīvnieki; īpaši daudz to bijis jūnijā – 55, jūlijā – 27, augustā – 26. Par šo dzīvnieku nogādāšanu un uzturēšanu patversmē pašvaldība pakalpojumu sniedzējam samaksājusi 36 076,15 EUR. Savukārt 2023. gadā šiem pakalpojumiem izlietoti 70 000 EUR. Arī šogad līdz gada beigām situācija varētu būt līdzīga, secina Bauskas novada pašvaldības policijas priekšnieks Egīls Gailis. Diemžēl sanāk tā, ka par mājdzīvnieku saimnieku bezatbildīgo rīcību maksā visi nodokļu maksātāji.
Trīs svarīgākie iemesli, kas ļauj samazināt klaiņojošu dzīvnieku skaitu:
✨️ Atbildība un savu iespēju izvērtēšana
Jāatceras, ka mājdzīvnieka uzņemšana ģimenē ir ilgtermiņa saistības, kas rūpīgi jāapsver, pirms tiek pieņemts gala lēmums. Jāizvērtē, vai ģimene spēs dzīvniekam nodrošināt visu nepieciešamo: atbilstošus labturības nosacījumus, kopšanu, ēdināšanu, veselības aprūpi, vakcināciju, čipēšanu un reģistrāciju.
Pilna atbildība par dzīvniekiem jāuzņemas arī tiem iedzīvotājiem, kuri baro kaķus pie privātmājām, daudzdzīvokļu māju kāpņu telpām, pagrabos vai citās publiskās vietās. Nepietiek tikai ar kaķu pabarošanu, bet jāizpilda visas normatīvo aktu prasības, kas attiecas uz teritorijas sakopšanu, dzīvnieku veselību, nekontrolētu vairošanos un neērtību radīšanu citiem iedzīvotājiem.
✨️ Sterilizācija
Dzīvnieka īpašniekam ir pienākums nepieļaut nekontrolētu dzīvnieka vairošanos. Diemžēl daudzi mājdzīvnieki netiek sterilizēti, kas noved pie nekontrolētas vairošanās. Īpaši tas attiecas uz lauku teritorijām, kur dzīvnieki bieži tiek atstāti savā vaļā. Jāsterilizē ir tie dzīvnieki, kurus saimnieki nevēlas pavairot, bezšķirnes dzīvnieki, kā arī tie, kuri netiek pieskatīti pietiekami daudz, piemēram, tiem tiek ļauts brīvi skraidīt. Vienai kaķenei tās dzīves laikā var piedzimt pat vairāk nekā 100 kaķēni, līdz ar to, lai nerastos šādas neparedzētas situācijas, ieteicams mājdzīvniekus sterilizēt. Sterilizācija samazina arī dzīvnieku vēlmi skriet prom no mājām.
✨️ Mikročipēšana
Teju vai ik dienu sociālajos medijos tiek publicēta informācija par noklīdušiem un atrastiem kaķiem un suņiem. Ja mājdzīvnieki būtu čipēti un reģistrēti datubāzē, īpašnieki savu mājas mīluli atrastu daudz ātrāk. Jau septiņus gadus Latvijā obligāta ir suņu čipēšana un reģistrācija, un jaunie grozījumi Dzīvnieku aizsardzības likumā paredz, ka no šī gada 1. jūlija arī kaķiem ir jātop apzinātiem un uzskaitītiem. Ir arī izņēmumi, taču obligāti ar mikroshēmu jāapzīmē kaķi, kas iziet ārpus īpašnieka valdījuma teritorijas, ceļo, piedalās izstādēs, tiek pavairoti, lai iegūtu pēcnācējus. Jāatceras, ka brīvi uzturēties ārpus īpašnieka teritorijas drīkst tikai sterilizēts kaķis, kas ir vecāks par sešiem mēnešiem, un ir apzīmēts ar mikroshēmu un reģistrēts atbilstoši normatīvajiem aktiem par mājas (istabas) dzīvnieku reģistrācijas kārtību.
Vairāk par to, kādi normatīvie akti ir jāpārzina un kādus pienākumus mājdzīvnieku īpašniekiem uzliek pašvaldības saistošie noteikumi, lasi šeit:
https://ieej.lv/OuLN9
https://www.facebook.com/photo/?fbid=831189059189265&set=a.154931166815061